fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Konfederacja się rozpada. Liroy i Jakubiak tworzą Federację

tv.rp.pl
Piotr Liroy-Marzec i Marek Jakubiak nie wystartują w wyborach parlamentarnych wspólnie z Konfederacją. Ogłosili program tworzonej przez siebie Federacji Jakubiak-Liroy, zakładający m.in. likwidację podatku dochodowego od osób fizycznych i stu innych podatków, zakaz uchwalania budżetu z deficytem, wprowadzenie konkurencyjności na rynku edukacji oraz przeprowadzenie "prawdziwej reformy sądownictwa" i wprowadzenia powszechnych wyborów prokuratorów regionalnych.

Na konferencji prasowej w Sejmie poseł Marek Jakubiak powiedział, że wraz z Piotrem Liroyem-Marcem wzięli "pomocniczo" udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Konfederacja nie zdobyła mandatu, uzyskując 4,55 proc. głosów. Zdaniem Jakubiaka, ten "sukces" części Konfederacji "wyraźnie zaszkodził", a w ugrupowaniu zaczęły się dziać "różne rzeczy".

- Dzisiaj mogę powiedzieć, że czas minął. Oświadczam, że nie przyjmuję już propozycji Konfederacji na wybory jesienne z uwagi na brak transparentności i dobrej woli. Idziemy do jesiennych wyborów z naszym przesłaniem, "Patriotyzm i wolność" - powiedział poseł.

"Polityczna agencja towarzyska"

Piotr Liroy-Marzec mówił, że przed wyborami do PE Koalicja Europejska miała "w ekipie tyle różnych środowisk, tylu różnych dziwnych ludzi", że nie była w stanie przedstawić jednoznacznego programu. - Tak jak obserwuję całą tę branżę, w natłoku tego, co dzieje się przy okazji wyborów do PE i do Sejmu, to nasuwa mi się jedno określenie: polityczna agencja towarzyska. Kto, z kim i za ile - mówił Liroy-Marzec. - Jestem przerażony - dodał.

Poseł podkreślił, że prezentując program "Patriotyzm i wolność" Federacja Jakubiak-Liroy pokazuje, że szanuje obywateli. Dodał, że program nowej partii ma się rozszerzyć, gdy do ugrupowania przystąpią "środowiska miejskie, wolnościowe, centrowe, centroprawicowe". - Mamy wielu sojuszników, rozmawiamy z wieloma ludźmi na temat wspólnego startu - mówił Liroy-Marzec.

- Nie ulegajcie temu, co widzicie w mediach, temu, co mówi tzw. duopol PiS i PO. To nic innego jak tylko polityczna agencja towarzyska - kto, z kim i za ile. Nas interesuje tylko obywatel - przekonywał poseł.

"Pełna suwerenność Polski"

Artur Zawisza tłumaczył, że partię Konfederacja zarejestrowała tylko część członków Komitetu Wyborczego Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. - Do tej pory nie uzyskaliśmy od naszych kolegów pełnej dokumentacji rejestracyjnej, sądowej czy członkowskiej tej partii, stąd nie sposób było stawać się niejako w ciemno jej członkami, kupując kota w worku, na co w żadnym razie, jako ludzie serio, pójść nie możemy - mówił.

Zawisza przedstawił program Federacji Jakubiak-Liroy. Jest w nim mowa o "pełnej suwerenności państwa", zgodnie z którą Polska ma mieć własną walutę i armię, a prawo konstytucyjne ma mieć wyższość nad unijnym.

Wybory prokuratorów i KRS

W programie Federacja obiecuje zabezpieczyć Polaków przed roszczeniami organizacji międzynarodowych i amerykańską ustawą 447 poprzez polską kontrustawę.

Federacja, mówił Zawisza, chce przeprowadzenia "prawdziwej reformy sądownictwa", m.in. chce zastąpić "zawłaszczony przez partie Trybunał Konstytucyjny" Sądem Najwyższym "o merytorycznym charakterze", który kwalifikowaną większością głosów miałby decydować o zgodności ustaw z konstytucją.

Federacja opowiada się za powszechnymi wyborami prokuratorów regionalnych oraz tym, by obywatele wybierali Krajową Radę Sądownictwa spośród osób o uprawnieniach prawniczych.

Likwidacja stu podatków

Zawisza mówił, że Federacja opowiada się za tym, by kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł na gospodarstwo rodzinne była zwiększana o 5-15 tys. zł w zależności od liczby dzieci w rodzinie. - W konsekwencji jesteśmy za likwidacją podatku dochodowego od osób fizycznych - zadeklarował dodając, że luka budżetowa wynikająca z likwidacji podatku miałaby być uzupełniona przez powszechny podatek obrotowy dla firm krajowych i zagranicznych.

Federacja opowiada się za zrównoważonym budżetem i postuluje, by w ciągu jednej kadencji Sejmu doprowadzić do wprowadzenia zakazu uchwalania budżetu z deficytem "obciążającym następne pokolenia". Federacja Jakubiak-Liroy zapowiada też likwidację "100 niepotrzebnych podatków", np. podatku od czynności cywilno-prawnych i podatku leśnego.

W programie Federacji są też zapisy mówiące o likwidacji Karty Nauczyciela i wprowadzeniu bonu edukacyjnego, mającego zapewnić konkurencję na rynku edukacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA