fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Koronawirus: Czy należy wpuszczać komornika do domu w czasie pandemii

Wizyta komornika w czasie pandemii koronawirusa
Wizyta komornika w czasie pandemii koronawirusa
AdobeStock
Obecnie obowiązujące przepisy nie ograniczają sposobu oraz nie zmieniają zasad prowadzenia egzekucji sądowej przez komornika sądowego - informuje RPO.

Prawo komornika do wejścia do mieszkania dłużnika reguluje art. 814 KPC. Przepis ten przewiduje daleko idące uprawnienia przy wykonywaniu czynności przez komornika, w tym zarządzenie otwarcia mieszkania, przeszukanie dłużnika i (w szczególnych przypadkach) jego domowników. Należy pamiętać, że w razie oporu komornik może wezwać do pomocy funkcjonariuszy Policji, a także nałożyć grzywnę do wysokości tysiąca złotych. Żadna ze zmian prawnych związanych z pandemią covid nie ograniczyła praw komorników w zakresie czynności terenowych w miejscu zamieszkania dłużnika.

W przypadku zachowania komornika naruszającego zasady kultury osobistej, np. poprzez niepokojenie osoby chorej w stopniu wykraczającym ponad cele egzekucji lub uporczywą odmowę zachowania podstawowego reżimu sanitarnego (dystans społeczny, noszenie maseczki), zasadne wydawałoby się zgłoszenie takich zachowań organom samorządu komorniczego jako naruszających zasady etyki, ewentualnie złożenie skargi na czynności komornika do właściwego Sądu Rejonowego.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA