fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Od dziś wznowiony bieg terminów procesowych

AdobeStock
Bieg terminów procesowych w różnego rodzaju postępowaniach oraz zakaz prowadzenia posiedzeń zostały zawieszone z dniem 31 marca br. i miały zostać odwołane dopiero, gdy zapadnie decyzja o zakończeniu epidemii koronawirusa w naszym kraju. Ustawodawca zdecydował jednak o zniesieniu tych obostrzeń przed końcem epidemii. Wprowadzone wcześniej zmiany zostały cofnięte dzięki nowelizacji specustawy z dnia 14 maja 2020 r.

Od 24 maja 2020 r. Rzecznik Praw Pacjenta, tak jak wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych oraz inne organy prowadzące postępowania będą mogli kontynuować swoje działania w tym zakresie.

Ważne! Jeśli w ramach prowadzonego przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowania otrzymali Państwo korespondencję z wyznaczonym terminem na dokonanie określonych czynności lub skorzystanie z przysługujących uprawnień:

- przed 31 marca – termin ten uległ zawieszeniu z dniem 31 marca. W takiej sytuacji pozostała liczba dni (terminu) będzie liczona od dnia 24 maja br. Przykład:

Na odpowiedź na pismo mam 7 dni, od dnia jego otrzymania. Odebrałem je w dniu 30 marca. Do dnia zawieszenia biegu ww. terminu, czyli do dnia 31 marca, upłynął 1 dzień. Na odpowiedź mam zatem jeszcze 6 dni, które będą się liczyć od dnia 24 maja br. Oznacza to, że ostatnim dniem terminu będzie 29 maja 2020 r.

- po 31 marca - termin jeszcze się nie rozpoczął. Przykład:

Na odpowiedź na pismo mam 10 dni, od dnia jego otrzymania. Odebrałem je w dniu 13 maja, czyli w okresie zawieszenia terminów. Oznacza to, że termin ten w ogóle się nie rozpoczął i zacznie obowiązywać od dnia 24 maja br., i to od tego dnia liczymy 10 dni. Zatem ostatni dzień terminu to 2 czerwca 2020 r.

Źródło: RPP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA