fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Reuters: W Polsce protesty, zakłócane msze

Protest przed kościołem w Warszawie
AFP
Tysiące protestujących zakłócało msze w kościołach w całej Polsce, wznosząc okrzyki w trakcie mszy i wymalowując sprayem slogany na murach świątyń w proteście przeciwko wyrokowi TK, który oznacza "niemal całkowity zakaz aborcji" - pisze Reuters relacjonując wydarzenia ostatnich dni w Polsce.

Reuters pisze, że to pierwsze, zakrojone na tak dużą skalę protesty wymierzone bezpośrednio w kościoły w "większości katolickiej Polsce".

"Demonstrujący mieli banery przedstawiające m.in. ukrzyżowaną, ciężarną kobietę" - czytamy w depeszy agencji.

Reuters wyjaśnia, że demonstracje w Polsce są związane z wyrokiem TK, który uznał aborcję, do której przesłanką są wykryte wady płodu, za niezgodną z konstytucją.

"Orzeczenie oznacza koniec przesłanki, która jest podstawą do większości legalnych aborcji w Polsce i oddala kraj od europejskiego mainstreamu" - pisze Reuters.

Agencja relacjonuje następnie, że w Katowicach doszło do protestu przed tamtejszą katedrą, w którym uczestniczyło ok. 7 tysięcy osób, w większości kobiet, skandujących "to jest wojna". Reuters relacjonuje - powołując się na PAP - że policja użyła gazu łzawiącego przeciw protestującym.

Reuters podaje też, że kilkudziesięciu protestujących przerwało mszę w Poznaniu, skandując "mamy tego dość".

Agencja pisze, że liderzy protestów oskarżają rządzącą Polską partię o wywieranie presji na TK ws. zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji, aby "zadowolić wpływowy (w Polsce) Kościół" i odwołać się do partyjnej bazy.

Reuters pisze też o protestach w Krakowie i w Warszawie. "W Warszawie wymalowano hasło 'Aborcja bez granic' na murach kościoła" - pisze Reuters powołując się na PAP. "Na innym kościele pojawiło się hasło 'macie krew na rękach'".

Agencja podaje, że kolejne protesty zapowiadane są na poniedziałkowe popołudnie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA