fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Niewinny przesiedział 25 lat. Został oczyszczony

stock.adobe.com
Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork uchylił wyrok skazujący wobec mężczyzny, który niesłusznie skazany spędził w więzieniu 25 lat za napaść na tle seksualnym.

Decyzję w sprawie niesłusznie skazanego wydano na skutek działań podjętych przez zespół ds. badania działań prokuratury oraz organizację Innocence Project (Projekt Niewinność).

Rafael Ruiz został w 1985 r. skazany za napaść na tle seksualnym. Przestępstwa miał dokonać w Nowym Jorku w dzielnicy Wschodni Harlem. 25-letni wówczas Ruiz usłyszał wyrok od 8 lat i 3 miesięcy do 25 lat pozbawienia wolności. Został wypuszczony warunkowo w 2009 r.

Czytaj także:
USA: 12 lat więzienia za telefon w areszcie

Teraz informacje o wyroku zostały usunięte z kartoteki Ruiza, a jego imię zostało oczyszczone. Przyczyniły się do tego nowe dowody otrzymane dzięki testom próbki DNA pobranej z ubrania ofiary.

We wniosku o uchylenie wyroku skazującego napisano, że obecne zeznania ofiary dotyczące przestępstwa z 1984 r. znacznie różnią się od tych, które przedstawiła śledczym pierwotnie oraz na procesie, a także nie współgrają z dowodami rzeczowymi. "Ofiara powiedziała, że detektyw policji naciskał, by zidentyfikowała sprawcę i mówił jej, że ten facet krzywdzi kobiety" - czytamy.

Według Innocence Project, prawdziwy podejrzany o dokonanie napaści mieszkał w pobliżu brata Ruiza i był notowany za przemoc wobec kobiet.

Ruiz został skazany na podstawie opisu mężczyzny nazwanego "Ronnie", który pasował do portertu pamięciowego napastnika sporządzonego przy udziale ofiary. Przed procesem z 1985 r. Ruiz otrzymał propozycję pójścia na ugodę (po której trafiłby do więzienia), którą odrzucił utrzymując, że jest niewinny.

Jego przypadek to, zdaniem Innocence Project, przykład "kary za proces" - sytuacji, w której oskarżony otrzymuje w wyniku procesu znacznie surowszy wyrok niż w przypadku przyznania się do winy i zawarcia ugody z oskarżycielami.

Program sprawdzający rzetelność działań prokuratury przy wyrokach skazujących działa na Manhattanie od 2010 r. Jak dotąd w wyniku programu oddalono 10 wyroków a w 30 innych przypadkach decyzje uniewinniające wydali sędziowie. Według danych rządowych, w Stanach Zjednoczonych od 1958 r. uchylonych zostało prawie 2,6 tys. niesłusznie wydanych wyroków skazujących. 735 z nich dotyczyło wyroków wydanych na podstawie błędnej identyfikacji dokonanej przez świadków.

Źródło: ABC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA