fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Liczba turystów w Czarnobylu podwoiła się. Polacy na drugim miejscu

adobestock
Od początku 2019 r. do Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej przybyło już 107 tys. turystów.

„107 tys. osób odwiedziło już Strefę Wykluczenia Czarnobyla od początku 2019 r. Wynik ten został ustanowiony w październiku. Wzrost odwiedzin rozpoczął się wiosną, a czynnikami, które wpłynęły na wzrost przepływu turystów, są: uproszczenie wydawania przepustek, tworzenie dodatkowej infrastruktury i zwiększone zainteresowanie elektrownią jądrową po emisji serialu HBO” - poinformowała ukraińska agencja państwowa ds. zarządzania Strefą Wykluczenia.

Według agencji większość odwiedzających - prawie 80 proc. - to turyści zagraniczni. Najwięcej, bo prawie 16 tys. odwiedzających, przybyło z Wielkiej Brytanii. Polacy są na drugim miejscu - było ich w tym roku w Czarnobylu już ponad 9 tys. 

Kolejne miejsca na liście najchętniej odwiedzających Czarnobyl nacji znajdują się Niemcy i Amerykanie (ponad 5,5 tys. turytów) oraz Czesi (ponad 4 tys.). Najwięcej turystów w Strefie Wykluczenia to jednak Ukraińcy - było tam ich w tym roku już przeszło 22 tys.

Państwowa agencja ds. zarządzania Strefą Wykluczenia zauważyła w komunikacie, że w ostatnich miesiącach Ukraina - zgodnie z zapowiedziami prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego - mocno stawia na turystykę czarnobylską. Utworzono nowe trasy, postawiono więcej stanowisk informacyjnych, wzrosła także liczba przewodników.

W całym ubiegłym roku Strefę Wykluczenia odwiedziło „zaledwie” 63 tys. turystów. Jeśli tegoroczny trend zostanie utrzymany, w 2019 liczba ta ma się podwoić.

Źródło: rp.pl/ Ukrinform
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA