fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

W czwartek wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W czwartek Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok w sprawie zainicjowanej przez Krajową Radę Sądownictwa. Chodzi o sposób powoływania sędziów do KRS.

O zbadanie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które dotyczą powoływania sędziów - członków Rady przez Sejm wnioskowała sama KRS. W połowie lutego swój wniosek dotyczący statusu sędziów KRS złożyła do TK grupa senatorów PiS. Obie sprawy połączono do wspólnego rozpoznania.

Sprawę rozpoznaje pięcioosobowy skład TK: Julia Przyłębska - przewodniczący, Justyn Piskorski - sprawozdawca, Grzegorz Jędrejek, Michał Warciński, Andrzej Zielonacki.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym będzie nieważne. Wyrok Trybunału ma  zapaść 14 marca 2019 r., a dopiero 22 marca upływa ustawowy termin zgłoszenia udziału i przedstawienia stanowiska w sprawie przez Rzecznika Praw Obywatelskich. W ocenie Rzecznika jaskrawie narusza to przepisy ustawy o RPO oraz o samym Trybunale. Ponadto w wydaniu wyroku ma brać osoba nieuprawniona do orzekania.

W swoim wniosku KRS wnosi o zbadanie konstytucyjności przepisów kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o KRS z 2017 r. Nowelizacja zmieniła m.in. tryb wyboru sędziów-członków KRS. Do czasu nowelizacji swoich przedstawicieli w Radzie sędziowie wybierali sami, po zmianach jednak to Sejm większością 3/5 głosów wybiera sędziów zasiadających w Radzie.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę, że sam wniosek KRS idzie dalej i dotyczy również innych aspektów działalności Rady, w tym także mianowania sędziów. - W swoim wniosku, KRS podnosi, że tryb odwołania od decyzji Rady dotyczący mianowania sędziów jest niezgodny z Konstytucją. Ma to niewątpliwie związek z odwołaniami m.in. tych sędziów, którzy w sierpniu 2018 r. nie otrzymali pozytywnej rekomendacji Rady na stanowisko sędziego i odwołali się od tych decyzji do NSA i SN - wskazuje HFPC.

Fundacja podnosi także, że decyzja TK zostanie ogłoszona na pięć dni przed planowaną rozprawą w Trybunale Sprawiedliwości UE. - W pięcioosobowym składzie TK orzekać będzie osoba wybrana na stanowisko już zajęte, co może skutkować za uznanie tego orzeczenia za nieistniejące. Wyrok, w którym TK, uznaje za niezgodne z Konstytucją przepisy regulujące możliwość odwołania się od decyzji Rady do sądu może mieć wpływ na umorzenie postępowań, w których SN i NSA zadały pytania prejudycjalne - zaznacza HFPC.

Czytaj także: TSUE wyprzedzi TK. Wyrok w sprawie KRS odroczony

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA