fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Status sędziów - członków nowej KRS - Trybunał podał datę ogłoszenia wyroku

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Trybunał Konstytucyjny wyznaczył na 14 marca termin publicznego ogłoszenia wyroku w sprawie zainicjowanej przez Krajową Radę Sądownictwa, a dotyczącej sposobu powoływania sędziów do KRS. 3 stycznia miała się odbyć rozprawa w tej sprawie, ale została odwołana bez podania przyczyn.

O zbadanie przepisów  ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które dotyczą powoływania sędziów - członków Rady przez Sejm wnioskowała sama KRS. Jak mówił "Rzeczpospolitej" Leszek Mazur , przewodniczący KRS, powodem była rosnąca kontestacja pozycji Rady.

- Od miesięcy podważa się konstytucyjność Rady ze względu na sposób powołania jej członków. Teraz, kiedy Naczelny Sąd Administracyjny nie skierował pytania prawnego do TK w tej sprawie, tylko wysłał je do sądu europejskiego, Rada uznała, że powinna to zrobić sama - stwierdził Leszek Mazur.

Czytaj też:

Zgodnie z uchwałą KRS Radę mieli reprezentować przed TK sędzia Jarosław Dudzicz i sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Wniosek KRS trafił do TK pod koniec listopada 2018 r. Trybunał Konstytucyjny początkowo wyznaczył rozprawę na 3 stycznia, ale tuż przed końcem roku odwołał termin bez podania przyczyn. Przewodniczący KRS Leszek Mazur tłumaczył, że powód jest formalny: do TK  nie dotarło stanowisko Sejmu.

W połowie lutego swój wniosek dotyczący statusu sędziów KRS złożyła do TK grupa senatorów PiS. Obie sprawy połączono do wspólnego rozpoznania.

Teraz, 14 marca o godz. 11.30, nie będzie już rozprawy, a jedynie publiczne ogłoszenie wyroku. Zrobi to pięcioosobowy skład TK: Julia Przyłębska - przewodniczący, Justyn Piskorski - sprawozdawca, Grzegorz Jędrejek, Michał Warciński, Andrzej Zielonacki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA