fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Kaczyński: Prezes NBP mówił, że wyższe płace nie zaszkodzą gospodarce

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Jarosław Kaczyński na antenie Programu 1 Polskiego Radia stwierdził, że prezes NBP Adam Glapiński przedstawił mu analizy, z których wynika, że wzrost płacy minimalnej do 3 tys. zł w 2021 roku i do 4 tys. zł w 2023 roku nie zaszkodzi polskiej gospodarce.

- Rozmawiałem z prezesem Narodowego Banku Polskiego i on mi przedstawił pierwsze szacunki, czy to wpłynie źle na gospodarkę. Nic z tych rzeczy - mówił w Programie I Polskiego Radia Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał, że wyższa płaca minimalna ma być impulsem do unowocześniania się polskiej gospodarki. - Mamy do czynienia ze związkiem przyczynowo-skutkowym. Jeżeli dochody się zwiększają, jeśli zwiększają się płace, to istnieje nacisk w kierunku unowocześniania się gospodarki. Jeżeli gospodarka się unowocześnia, zwiększa się produktywność - także pracowników i wtedy są podstawy ekonomiczne do tego, by płace rosły - mówił.

Na uwagę, że przedsiębiorstwa nie będą w stanie unieść obowiązkowej podwyżki płac dla najmniej zarabiających pracowników, Kaczyński odparł, że o "mają kilka lat na to, żeby się przygotować". Dodał, że jeśli firmy będą dobrze funkcjonować, wówczas bankructwo im nie grozi.

- Będzie rósł popyt na różnego rodzaju towary. Powstanie sytuacja, w której będzie można te przedsiębiorstwa rozwijać i doprowadzić do tego, iż one z wyższymi płacami będą dawały sobie radę - tłumaczył Kaczyński.

Prezes PiS mówił też, że jego partia w czasie swoich rządów "będzie kładła największy nacisk" na wzrost dochodów społeczeństwa. - Pracujących, ale także tych, którzy korzystają z innych źródeł - zaznaczył.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA