fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja: Amerykańscy dyplomaci zatrzymani w pobliżu zamkniętego poligonu

The Travelogue/CC 2.0
Rosja zapowiedziała, że wystosuje oficjalny protest do Stanów Zjednoczonych po tym, jak policja zatrzymała trzech amerykańskich dyplomatów w pobliżu zamkniętego poligonu wojskowego.

Amerykanie mieli zostać zatrzymani po tym, jak przyjechali pociągiem w poniedziałek. Dyplomaci zostali odesłani z powrotem - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Mimo że są chronieni immunitetem dyplomatycznym, oskarża się ich o złamanie prawa, ponieważ nie posiadali specjalnych zezwoleń dla obcokrajowców potrzebnych do przebywania na tym obszarze.

Teren, na którym zostali zatrzymani, cieszy się coraz większym zainteresowaniem zachodnich agencji wywiadowczych po tym, jak w sierpniu miał tam miejsce tajemniczy wypadek wojskowy.

Zdarzenie to spowodowało krótkotrwały wzrost poziomu promieniowania. Zginęło co najmniej pięciu pracowników rosyjskiej państwowej korporacji nuklearnej Rosatom.

Z ustaleń Waszyngtonu wynika, że eksplozja była wynikiem reakcji jądrowej. Miała to być nieudana próba rosyjskiego pocisku manewrującego.

Zdaniem rzeczniczka Departamentu Stanu USA dyplomaci odbywali oficjalną podróż, o której poinformowali władze Rosji. Moskwa uważa, że Amerykanie znajdowali się z dala od miasta Archangielsk, który miał być celem ich podróży.

- Najwyraźniej się zgubili. Jesteśmy gotowi dać ambasadzie amerykańskiej mapę Rosji - przekazało MSZ. Rzeczniczka Maria Zacharowa powiedziała, że amerykańscy dyplomaci wojskowi regularnie ignorują rosyjskie wymogi dotyczące powiadamiania władze i próbują dostać się do zamknięte obszary wojskowe.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA