fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Wybuch jądrowy w Rosji. Region zamawia maski przeciwgazowe

Max Pixel/CC0
Obwód archangielski, gdzie doszło do gwałtownego wzrostu promieniowania po wybuchu pocisku jądrowego, zamówił ponad 1000 masek przeciwgazowych

W eksplozji, do której doszło podczas próby rakietowej u wybrzeży obwodu archangielskiego w zeszły czwartek, zginęło co najmniej pięciu ekspertów z dziedziny energii jądrowej. Wokół tego zdarzenia pozostaje wiele znaków zapytania. Zewnętrzni eksperci twierdzą, że wybuch towarzyszył testom pocisku napędzanego energią jądrową.

Administracja regionu zamówiła 1200 masek przeciwgazowych. Przetarg na zamówienie wyceniany jest na ok. 4,6 mln rubli (70 000 dolarów).

Czytaj także: Rosjanie zginęli w wybuchu. Pracowali nad "nową bronią"

Maski muszą zapewniać ochronę przed "radioaktywnymi, toksycznymi, biologicznymi i chemicznymi substancjami".

Jeszcze w tym miesiącu ma być wybrana firma, która dostarczy maski. Lokalne władze twierdzą, że jest to uzupełnienie zapasów, a sam przetarg był planowany jeszcze przed eksplozją.

8 sierpnia, prawdopodobnie podczas testu rakiety z napędem atomowym na morzu, w pobliżu  Sewerodwińska doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło pięć osób. We wtorek rosyjska agencja meteorologiczna przyznała, że w pobliżu miejsca wybuchu promieniowanie przekroczyło normy nawet 16-krotnie.

Źródło: The Moscow Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA