Przemysł Obronny

Rosja zmniejszy wydatki wojskowe

Bloomberg
„Jeszcze Suworow nas uczył, że wojować trzeba nie liczebnością, ale rozumem" - tak Władimir Putin rozpoczął uzasadnianie decyzji o ograniczeniu wydatków na wojsko.

W przyszłym roku spadną do 2,85 proc. PKB Rosji.

To duży spadek, biorąc pod uwagę, że jeszcze w 2016 r wydatki na zbrojenia stanowiły 4,1 proc. PKB Rosji czyli 46,6 mld dol.. Dla porównania wojskowy budżet USA na 2018 r jest 15 razy węszy od rosyjskiego - to 700 mld dol.

Putin zapewnił że mniejsze wydatki na wojsko nie odbiją się ani na wojskowych, ani na obronności kraju, pozwolą natomiast uniknąć wikłania Rosji w wyścig zbrojeń.

Putin zapewnił, że zarobki zawodowych wojskowych będą co roku indeksowane, a od 1 stycznia wzrosną też wojskowe emerytury a rodziny wojskowych zostaną objęte całościową opieką medyczną. Na to wszystko w budżecie na trzy lata zapisano 82 mld rubli (4,98 mld zł).

Obecnie Rosja jest na etapie kończenia przezbrajana co oznacza że zamówień wojskowych będzie coraz mniej. Eksperci zapytani przez agencję Prime, są zdania, że rosyjski budżet wojskowy jest wystarczający, do zachowania „aktywnej obronności".

- Na zakupy i utrzymania techniki wojskowej w przyszłym roku Rosja wyda ok. 2,8 bln rubli (dziś to ok. 46 mld dol.). A to wystarczy, jeżeli sytuacja na świecie w 2018 r będzie podobna do tegorocznej. Dziś możemy pewnie rozmawiać z USA i Chinami, gdyż nasze wojsko w niczym nie ustępuje ich uzbrojeniu i potencjałowi, pomimo ogromnej różnicy w wydatkach na obronność szczególnie jeżeli chodzi o USA. Amerykanom ustępujemy nieznacznie w okrętach nawodnych, lotnictwie i piechocie - ocenił Wiktor Litowkin, ekspert wojskowy.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL