fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

WP: Nancy Pelosi wypowie się o nowelizacji ustaw sądowych

AFP
We wtorek w Krakowie spikerka amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (Partia Demokratyczna) ma wypowiedzieć się na temat uchwalonej przez Sejm i odrzuconej przez Senat nowelizacji ustaw dotyczących sądów - donosi Wirtualna Polska.

W niedzielę dwaj amerykańscy kongresmeni z Partii Demokratycznej, Eliot L. Engel i Bill Keating, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy wyrazili "głębokie zaniepokojenie" reformami sądownictwa w Polsce, które, ich zdaniem, nie respektują zasad niezawisłości sędziów i podziału władzy.

Engel (szef komisji ds. zagranicznych) i Keating (przewodniczący podkomisji ds. Europy, Eurazji, energii i środowiska) ocenili, że wejście w życie przepisów oznaczałoby "poważny krok wstecz dla historycznie silnego przywództwa Polski w dziedzinie reform demokratycznych w Europie". Zaapelowali do prezydenta o niepodpisywanie nowelizacji, zmieniającej Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawę o Sądzie Najwyższym i niektóre inne ustawy.

Jak podała Wirtualna Polska, temat ten ma też we wtorek w Krakowie poruszyć Nancy Pelosi. Spikerka Izby Reprezentantów ma w drodze na Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie zatrzymać się w Polsce i odwiedzić teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W Krakowie liderka Demokratów ma spotkać się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, a później wygłosić oświadczenie dla mediów.

- Wiem, że oświadczenie jest przygotowywane i ma dotyczyć "ustawy kagańcowej". List kongresmenów w tej sprawie miał związek właśnie z tą wizytą. Engel jest zresztą w składzie amerykańskiej delegacji - powiedział WP nieujawniony z nazwiska informator.

Źródło: WP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA