fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Uwłaszczenie utrudnia życie. Proszą Ziobrę o pomoc

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Część deweloperów, którzy zaczęli sprzedaż mieszkań na przełomie 2018 i 2019 r., ma problemy z uzyskaniem zaświadczeń o przekształceniu we własność. Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) wystąpił o pomoc w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność w przypadku, gdy przed 1 stycznia 2019 r. zawarto umowę przenoszącą prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe, a wniosek o wpis w księdze wieczystej nie został złożony przed tym dniem, przekształcenie następuje z dniem wpisu w księdze wieczystej. Po dokonaniu wpisu i otrzymaniu stosownego potwierdzenia właściwy organ ma cztery miesiące na wydanie zaświadczenia o uwłaszczeniu.

Jak w praktyce zadziałał ten przepis?

– Wiemy od deweloperów zrzeszonych w PZFD, że organy wstrzymywały wydawanie jakichkolwiek zaświadczeń wobec nieruchomości, również wtedy, kiedy chodziło o sprzedaż i wyodrębnianie lokali po 1 stycznia 2019 r. Wystarczyło, że w księdze wieczystej przekształcanej nieruchomości znajdował się jakikolwiek nierozpoznany do końca 2018 r. wniosek o wpis prawa własności i przeniesienie udziału w użytkowaniu wieczystym, a cała nieruchomość musiała czekać na zaświadczenia, również lokale wyodrębniane po 1 stycznia tego roku – mówi radca prawny Przemysław Dziąg z PZFD.

– Na chwilę obecną wiemy, że niektórzy nadal mają nierozpatrzone wnioski – dodaje.

W takiej sytuacji znalazł się pan Paweł – nabywca mieszkania położonego na uwłaszczonym gruncie, który poprosił redakcję o zajęcie się sprawą.

Zapytaliśmy więc resort inwestycji – gospodarza ustawy uwłaszczeniowej – czy spotkał się z takimi problemami.

– W znacznej części przypadków ewentualny dłuższy czas oczekiwania na wpisy praw w księgach wieczystych jest już nieaktualny. Ustawa o przekształceniu obowiązuje pół roku, a średni czas oczekiwania na wpis w księdze wieczystej w dużych miastach wynosi od czterech do ośmiu miesięcy. Można zakładać, że większość wpisów dla lokali sprzedanych przed 1 stycznia 2019 r. została już dokonana – wskazał Zbigniew Przybysz z biura prasowego MIiR.

Resort uważa również, że art. 24 ustawy nie wyklucza wydania na rzecz dewelopera zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie prawa do gruntu według stanu prawnego ujawnionego w księdze na dzień 1 stycznia 2019 r. do czasu rozpoznania przez sąd wniosków o wpis praw dla wcześniej wyodrębnionych lokali. A tym samym nie blokuje dalszej sprzedaży mieszkań po 1 stycznia 2019 r.

– W związku z powyższym, w sytuacji gdy właściciel gruntu złożył wniosek o wydanie zaświadczenia w związku z potrzebą ustanowienia odrębnej własności lokalu, organ zobowiązany jest na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 3 wydać w terminie 30 dni zaświadczenie o przekształceniu na dzień 1 stycznia 2019 r. – wskazuje Przybysz.

W reakcji jednak na problemy, które zaobserwowano w praktyce, PZFD wystąpił do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o wydanie rekomendacji sądom wieczystoksięgowym, by te rozpatrywały wnioski o wpis na przekształcanych nieruchomości w trybie przyspieszonym lub poza kolejnością.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA