fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. USA: Nowy wariant wirusa napędzi czwartą falę epidemii?

Punkt szczepień na COVID w USA
AFP
Nowy, bardziej zakaźny wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii (wariant B.1.1.7) prawdopodobnie napędzi kolejną falę epidemii w USA wiosną - ostrzegają amerykańscy eksperci ds. ochrony zdrowia. Ich zdaniem najlepszym sposobem przeciwdziałania temu jest jak najszybsze wyszczepianie jak największej liczby osób.

W USA wykryto jak dotąd ponad 1 880 zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa. Wariant B.1.1.7 wykryto już w 45 stanach - podają amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób. 

Jednak wirusolog Trevor Bedford z Uniwersytetu Waszyngtońskiego oraz Fred Hutchinson Cancer Research Center zwraca uwagę, że są to jedynie te przypadki, w których zakażenie wariantem B.1.1.7 potwierdzono w wyniku badań genetycznych wirusa, które w USA przeprowadza się na niewielką skalę.

- Będzie wzrost (liczby zakażeń wariantem koronawirusa - red.) wiosną. Może to doprowadzić do wyższej fali epidemii, w kwietniu lub maju - mówił Bedford.

- Wciąż jednak wierzę, że będziemy kontrolować wirusa latem i wówczas krążyć będą już niewielkie ilości wirusa - dodał na konferencji zorganizowanej przez Fred Hutchinson Cancer Research Center.

Zdaniem Bedforda transmisję koronawirusa w USA uda się powstrzymać dzięki szczepieniom oraz środkom bezpieczeństwa takim jak noszenie masek czy utrzymywanie dystansu społecznego.

Mimo to - jak stwierdził - kolejny wzrost liczby zakażeń koronawirusem może mieć miejsce jesienią.

Dr Josh Schiffer, specjalista ds. chorób zakaźnych w Fred Hutchinson Cancer Research Center zgodził się z tą oceną.

- Sądzę, że z nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami, trudno będzie przeciwdziałać czwartej fali (epidemii w USA) - przyznał.

Obaj eksperci zgodnie stwierdzili, że szczepienia są najlepszym sposobem na spowolnienie epidemii.

Dr Larry Corey z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, ekspert ds. szczepionek podkreślił, że dostępne obecnie szczepionki na COVID-19 - jak wynika z dotychczasowych ustaleń - chronią zaszczepionych również przed wariantami koronawirusa.

- Należy pamiętać, że szczepienie daje większą odporność niż przejście infekcji (koronawirusem - red.). To wielkie osiągnięcie - stwierdził.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA