fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Michał Dworczyk: Ponad milion osób zaszczepionych obiema dawkami

Punkt Szczepień, Stadion Narodowy
Fotorzepa, Ada Michalak
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował za pośrednictwem Twittera, że w Polsce przekroczono liczę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami.

„Przekroczyliśmy właśnie liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami” - czytamy we wpisie opublikowanym przez szefa KPRM na Twiitterze. „Działamy zgodnie z harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w Narodowy Program Szczepień” - zaznaczył Michał Dworczyk.

Szef KPRM poinformował w poniedziałek o pozytywnym wyniku testu na obecność COVID-19. „W najbliższym czasie będę pracował w trybie zdalnym” - podkreślił i dodał, że niezwykle istotne jest, aby przestrzegać zasad sanitarnych. Zaapelował również do wszystkich, aby się zaszczepili przeciwko koronawirusowi. 

Dworczyk w grudniu zeszłego roku został pełnomocnikiem rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Jak powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, nawiązując do opóźnień oraz redukcji dostaw deklarowanych przez firmę AstraZeneca, „harmonogram szczepień poszczególnych grup społeczno-zawodowych jest uzależniony od dostaw szczepionek. - Jeżeli chodzi o harmonogram szczepień, które realizujemy, to oczywiście on musi uwzględniać realne deklarowane w rzeczywistości terminy dostaw - podkreślił i dodał, że „szczepienia kolejnym z dopuszczonych preparatów, wakcyną AstraZeneca, dawały komfort wpuszczania nowych grup, nowych populacji”. Minister zdrowia przypomniał również, że zgodnie z planem od 15 marca miały być szczepione osoby z chorobami przewlekłymi, a od 22 marca funkcjonariusze służb mundurowych. - W tej chwili trwa dyskusja, czy szczepionki AstraZeneca nie można dopuścić dla grupy 65-70, co by oznaczało, że ta grupa w pierwszej kolejności będzie szczepiona. Będziemy się starali tę grupę zaszczepić wcześniej, bądź równolegle do służb mundurowych - zapewnił.

Polska zamówiła niemal 100 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Dotychczas wykonano łącznie ponad 2,8 mln szczepień. Grupą, która jest szczepiona po pracownikach służby zdrowia i seniorach, są nauczyciele. Ich szczepienia rozpoczęły 12 lutego.

Od 15 dni w Polsce rośnie średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem z ostatnich siedmiu dni. W ciągu ostatnich siedmiu dni Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu łącznie 55 744 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (w danych tych uwzględniamy podaną w środę rano przez ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, informację o liczbie zakażeń wykrytych w ciągu ostatniej doby, która wyniosła 12 146) - oznacza to, że średnio w ciągu doby liczba wykrytych zakażeń wyniosła w ostatnich siedmiu dniach 7 963. Ostatni raz średnia ta była wyższa 15 stycznia (wynosiła wówczas 8 062).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA