fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Chińscy badacze: Wirus mógł zmutować. Mężczyzna był zakażony 49 dni

AFP
Chińscy badacze zwracają uwagę na możliwość pojawienia się nowego typu patogenu wywołującego chorobę Covid-19 - patogen ten miałby być mniej szkodliwy, ale dłużej utrzymujący się w organizmie osoby zakażonej. Do wniosków takich badacze doszli po zaobserwowaniu przypadku mężczyzny w średnim wieku w Chinach, u którego zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 trwało 49 dni - czytamy w artykule opublikowanym w serwisie Medrxiv.org (w serwisie tym ukazują się prace, które nie zostały jeszcze opublikowane przez żadne pismo naukowe).

Zdaniem autorów pracy przypadek mężczyzny, u którego wirusa można było wykryć przez 49 dni wskazuje na możliwość mutacji koronawirusa SARS-CoV-2.

Badacze ostrzegają też, że w społeczeństwie może być więcej "chronicznie zainfekowanych pacjentów".

W pracy opublikowanej w serwisie Medrxiv.org czytamy, że u mężczyzny powstał pewien rodzaj "dynamicznej równowagi" między jego organizmem a koronawirusem.

"Wirus i nosiciel mogli stworzyć wręcz symbiotyczny związek" - twierdzą badacze z Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Chongqing, ze Szpitala nr 967 chińskiej armii i Generalnego Szpitala chińskiej armii w Wuhan.

Pacjent - u którego wciąż wykrywano wirusa - był leczony poprzez transfuzję osocza od innych wyleczonych z Covid-19.

Dopiero po tej terapii testy na obecność koronawirusa w jego organizmie dały wynik negatywny.

Dotychczas u żadnego pacjenta nie wykryto tak długiej obecności wirusa w organizmie. Średni czas, po którym wirus znika z organizmu to 20 dni.

Pacjent u którego wirus był obecny w organizmie 49 dni nie miał wysokiej gorączki, nie kasłał, nie miał dreszczy ani problemów z oddychaniem.

Badacze uważają, że pacjent mógłby być zakażony wirusem jeszcze dłużej, gdyby nie transfuzja osocza.

Zdaniem badaczy jego przypadek może wskazywać na pojawienie się nowego typu koronawirusa, który jest mniej szkodliwy dla organizmu, ale trudniejszy do wyeliminowania.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA