fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

USA badają skuteczność powszechnego noszenia masek

Jerome Adams
AFP
Główny chirurg Stanów Zjednoczonych, Jerome Adams, który pod koniec lutego niemal błagał swoich rodaków, by nie wykupowali maseczek chirurgicznych, przyznał, że trwają badania, jak ich powszechne stosowanie wpływa na ograniczenie rozpowszechniania się wirusa.

Jerome Adams, anestezjolog i wiceprzewodniczący Oficerskiego Korpusu Służby Zdrowia Stanów Zjednoczonych, w poruszającym tweecie prosi, aby nie wykupywać maseczek chirurgicznych. 

Tłumaczył, że maski nie chronią przed infekcją, ale ich brak powoduje, że personel szpitalny, który musi je nosić podczas zabiegów szpitalnych nie ma do nich dostępu

Dziś jednak w popularnym programie "Good Morning America" ostrożnie przyznał, że trwają badania nad skutecznością maseczek.

- Początkowo odradzaliśmy powszechne stosowanie masek. Ale dowiadujemy się o SARS-CoV-2 coraz więcej i wiemy już, że znaczna ilość zakażeń pochodzi od osób zakażonych, które nie mają żadnych objawów - mówił Adams.

Przyznał, że analizuje to Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Dodał jednak: - Jeśli zamierzasz nosić maseczkę, pamiętaj, że nie potrzebujesz maski N95 [masek z filtrem - red.]. A jesli jej użyjesz, pamiętaj, że mogłeś pozbawić tej możliwości pracownika służby zdrowia, który desperacko potrzebuje jej opieki nad pacjentami.

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono dotychczas 188 647 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 4059 osób.

To ponad 107 tysięcy przypadków zarażenia więcej niż w Chinach, gdzie zmarło dotąd 3312 osób.

Wciąż bardzo zła sytuacja panuje we Włoszech, gdzie na 105 792 zakażonych zmarło 12 428 osób, oraz w Hiszpanii, gdzie zmarło 9 053 spośród 102 136 zakażonych.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA