fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Obowiązkowa aplikacja dla osób w kwarantannie domowej

AdobeStock
Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od dziś dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji "Kwarantanna Domowa". Ułatwi i usprawni ona odbywanie obowiązkowej kwarantanny, ale jest także narzędziem kontroli, dzięki którym da się sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Aplikacja "Kwarantanna domowa" została udostępniona już dwa tygodnie temu, ale do wtorku jej instalacja była dobrowolna. Teraz obowiązkowo muszą korzystać z niej osoby, które zostały objęte 14-dniową izolacją. Aplikacja ma ułatwić i usprawnić odbywanie obowiązkowej kwarantanny, ale jest także narzędziem kontroli, dzięki którym da się sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane. Aplikacja dostępna jest na telefony z systemami Android oraz iOS.

"Jesteś objęty kwarantanną domową? Zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna Domowa. Usprawni ona kontrolę jeśli przebywasz na kwarantannie. Za jej pośrednictwem możesz też w uzasadnionych przypadkach zgłosić się z prośbą o pomoc w dostarczeniu żywności czy leków” - czytamy we wpisie policji na Twitterze. 

Osoba, która obejmowana jest obowiązkową kwarantanną, wypełnia formularz lokalizacyjny, w którym deklaruje miejsce jej odbywania oraz podaje swój numer telefonu. Dane te trafiają do systemu, a później do aplikacji. Osoba objęta kwarantanną dostaje później SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji.

Otrzymanie SMS-a jest znakiem, że dane są w bazie oraz, że można rozpocząć korzystanie z aplikacji, którą aktywuje się po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. 

Podczas aktywacji aplikacji użytkownik musi zrobić sobie tzw. zdjęcie referencyjne. System będzie porównywał do niego każde kolejne zdjęcie, które zostanie zrobione podczas korzystania z aplikacji.

Od momentu zrobienia zdjęcia należy czekać na kolejne zadania - prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia z miejsca, w którym się znajdujemy. Każdego dnia do wykonania jest kilka tego rodzaju zadań.

Na wykonanie zadania użytkownik ma 20 minut. Jeżeli w tym czasie nie zostanie ono zrealizowane, służby sprawdzą, czy nie zostały złamane zasady odbywania kwarantanny.

W dowolnym momencie kwarantanny można spodziewać się także wizyty policji, gdyż aplikacja jest jedynie uzupełnieniem i nie zastępuje kontroli.

Aplikacja daje również między innymi możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej. W uzasadnionych sytuacjach mogą one dostarczyć leki, czy zapewnić niezbędne artykuły spożywcze. 

Z aplikacji "Kwarantanna domowa" nie muszą korzystać osoby niewidzące lub niedowidzące oraz ci, którzy złożyli oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego. 

Źródło: Policja, Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA