fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 1 kwietnia

AFP
W Polsce potwierdzono 2554 przypadków koronawirusa, 43 osoby zakażone wirusem zmarły *** W kraju obowiązuje stan epidemii *** Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że gdyby władze USA nie podjęły żadnych działań ograniczających kontakty w przestrzeni publicznej, w USA na Covid-19 zmarłoby nawet 2,2 mln osób. *** Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. Tarczę antykryzysową - specustawę mającą łagodzić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa w Polsce *** Od 1 kwietnia w Polsce zamknięte są parki, skwery, bulwary, zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i studia tatuażu *** Od 1 kwietnia w sklepach spożywczych w jednym momencie może przebywać liczba klientów równa liczbie kas w sklepie przemnożonej przez trzy *** Od 10 do 12 w sklepach i aptekach zakupy mogą robić tylko osoby, które ukończyły 65 lat.

Dziękujemy za obserwowanie naszej relacji. Więcej na temat obecnej sytuacji w Polsce i na świecie w naszym raporcie Koronawirus SARS-CoV-2

23:36

Burmistrz dzielnicy Mitte w Berlinie Stephan von Dassel celowo zakaził się koronawirusem, aby złapać odporność. Choć jego działanie jest sprzeczne z rekomendacjami lekarzy, broni swojej decyzji.

23:13

Od środy obowiązują w Polsce nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Poinformowano o wprowadzonych korektach.

22:55

Epidemia rujnuje życie społeczno-gospodarcze. Pracownicy, nauczyciele, studenci, uczniowie, zamknięci w domach próbują pracować, a osoby, które już straciły firmy lub pracę rozpatrują czarne scenariusze. Lekarze, personel szpitali, ratownicy, laboranci, inne służby, ratują życie i zdrowie pacjentów. Wszyscy liczymy na szybkie i mądre decyzje rządu i parlamentu.

22:31

Szczyt klimatyczny ONZ – COP26, który miał w listopadzie odbyć się w Glasgow, został przełożony z powodu pandemii. Nowy termin nie został jeszcze ustalony.

22:13

Gubernator stanu Connecticut, Ned Lamont poinformował, że jedną z ofiar koronawirusa jest sześciotygodniowy chłopiec. To prawdopodobnie jedna z najmłodszych ofiar epidemii na świecie.

21:56

Podczas przebywania w miejscach publicznych wszyscy mieszkańcy Izraela mają obowiązek noszenia masek jako zabezpieczenia przed koronawirusem – poinformował w środę premier Beniamin Netanjahu.

21:25

20:55

AFP

20:45

Skierowanie pomocy do tych, którzy najbardziej jej potrzebują, nie wymaga skomplikowanych kryteriów, których chce rząd. Państwo w ostrej fazie epidemii musi zdać się na samoocenę przedsiębiorców, na ile potrzebują wsparcia, i sprawdzać ją dopiero ex post.

20:11

Jak poinformował gubernator Andrew Cuomo, w ciągu doby w stanie Nowy Jork zmarły 391 osoby, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa do 1 941. Liczba przypadków zakażenia wzrosła w 24 godziny o 7 917, do 83 712.

20:04

19:46

19:24

Codziennie władza zaprzecza wcześniejszym zapewnieniom o kontrolowaniu kryzysowej sytuacji. Tonowanie nastrojów wygląda na kupowanie czasu przed 10 maja – pisze Jacek Nizinkiewicz.

19:02

Pracownicy służby zdrowia w Wielkiej Brytanii jako ochronę stosują przerobione maski do nurkowania. Podobnie pracuje personel w Belgii.

18:59

18:58

Na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS Theodore Roosevelt jest niemal 100 osób, które uzyskały dodatni wynik na obecność koronawirusa. Marynarka Wojenna podejrzewa, że liczba zakażonych wzrośnie.

AFP

18:36

W środę liczba zakażonych koronawirusem we Włoszech przekroczyła 110 tys. Władze poinformowały o 13155 ofiarach choroby.

18:14

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uruchomiła narodową zbiórkę na na rzecz walki z epidemią koronawirusa. „Zebrane pieniądze chcemy przeznaczyć w pierwszym rzędzie na środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu medycznego, ale także na sprzęt medyczny” – podkreślono.

18:13

18:02

W środę zmarł 63-letni Branislav Blazic, sekretarz stanu w rządzie Serbii. To druga osoba publiczna, która zmarła w kraju z powodu koronawirusa.

17:42

Chiny zataiły rozmiary epidemii koronawirusa w swoim kraju. Zaniżono zarówno liczbę zachorowań, jak i zgonów – przekazał amerykański wywiad w tajnym raporcie dla Białego Domu.

AFP

17:41

17:35

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ukraińskie władze zadecydowały o przewiezieniu do jednego z hoteli w Kijowie 60 osób, które wróciły specjalnym rejsem lotniczym z wyspy Bali. Choć były one objęte obowiązkową kwarantanną, uciekły z hotelu.

17:20

Mimo pandemii koronawirusa, nad jeziorem Harpur Hill w Anglii pojawiały się tłumy turystów. Chcąc zniechęcić do odwiedzania tego miejsca, lokalna policja zafarbowała wodę na czarno.

17:19

Naukowcy przeanalizowali informacje przekazywane przez osoby zakażone koronawirusem. Niemal 60 proc. pacjentów z dodatnim wynikiem testu zadeklarowało utratę węchu i smaku.

17:06

Odwołano tegoroczny tenisowy turniej Wimbledon

17:05

Dow Jones Industrial tracił na początku środowej sesji blisko 850 pkt, czyli około 4 proc. Inwestorzy reagowali m.in. na kiepskie dane o koniunkturze w przemyśle Ameryki i Europy.

16:59

16:35

UEFA przekłada wszystkie zaplanowane na czerwiec mecze reprezentacji narodowych

16:33

16:32

16:11

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nazwał epidemię koronawirusa „psychozą”, z którą najlepiej walczyć wódką, sauną i jazdą ciągnikiem. Takiej pewności nie mają Białorusini, którzy
aby się chronić, biorą sprawy w swoje ręce.

16:08

Rosyjska państwowa agencja atomowa Rosatom poinformowała, że jej czterech pracowników zostało zakażonych koronawirusem.

16:05

Jak poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM), w ciągu ostatniej doby w Holandii liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 1019. Na Covid-19 zmarły w tym kraju kolejne 134 osoby.

15:52

15:50

Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od dziś dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji „Kwarantanna Domowa”. Ułatwi i usprawni ona odbywanie obowiązkowej kwarantanny, ale jest także narzędziem kontroli, dzięki którym da się sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

15:34

– Jeżeli wybory odbędą się 10 maja, to będzie wiadomo, że prezydent został wybrany nielegalnie, bo wybory nie będą równe, ani powszechne – mówi Szymon Hołownia niezależny kandydat na prezydenta, w rozmowie z Michałem Kolanko.

15:33

Z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii do końca marca zmarły 2352 osoby. Przebadano ponad 152 tys. obywateli.

AFP

15:19

15:13

Bilans ofiar koronawirusa w Szwajcarii wzrósł do 378 – wynika z informacji podanych przez władze Szwajcarii. W ciągu doby w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Szwajcarii zmarło pięć osób.

15:08

14:49

W Polsce w środę wykryto jak dotąd łącznie 109 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i trzy przypadki śmiertelne.

14:37

14:36

14:35

121 krajów poprosiło Koreę Południową o pomoc w zwalczaniu pandemii koronawirusa, poprzez dostawy testów i sprzętu medycznego. Lista wciąż rośnie. W Korei powstała grupa zadaniowa, która ma ocenić skalę pomocy, jakiej kraj może udzielić.

14:31

14:25

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Holandii wzrosła do 1173 – w ciągu doby zwiększyła się o 134 – informuje holenderski Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM). Liczba zakażonych w Holandii wzrosła o 1019 – do 13614.

14:17

Prezydent Władimir Putin zdecydował się na stosowanie środków ostrożnościowych, które mają chronić go przed zakażeniem koronawirusem – poinformował Kreml.

Alexey DRUZHININ / SPUTNIK / AFP

14:04

Holandia przeprowadza obecnie ok. 4 tysięcy testów na koronawirusa dziennie. Do połowy kwietnia liczba ta ma zwiększyć się do 17500 dziennie – zapowiedziało holenderskie Ministerstwo Zdrowia. W ramach nowej polityki badani mają być pracownicy służby zdrowia i osoby, które nie zostały hospitalizowane, ale które mają objawy Covid-19.

13:55

Trzeba zrobić wszystko, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Nieprzestrzeganie oficjalnych zaleceń będzie karane – zapowiedział Johan Carlson, szef szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego.

13:47

Bezrobocie w Austrii wzrosło do poziomu nienotowanego od zakończenia II wojny światowej – informuje CNN powołując się na Austriacką Agencja Zatrudnienia (AMS).

HELMUT FOHRINGER / APA / AFP

13:43

Metropolita przemyski abp Adam Szal zarządził, by wszyscy księża przekazali połowę swoich przychodów na parafie, a następnie na kurię – informuje Onet. Okazuje się, że przez epidemię koronawirusa Archidiecezja Przemyska jest w złej sytuacji finansowej. Z kolei metropolita łódzki abp Ryś przekazuje niemal 100 tys. zł na zakup respiratorów i prosi wiernych o darowizny na rzecz szpitali.

13:30

Zawieszenie wypłat 13. emerytury, ograniczenie wypłaty 500+ do poziomu sprzed rozszerzenia oraz rezygnację z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB. Między innymi takie działania na najbliższe 3 lata postuluje grupa 13 polskich ekonomistów. I apeluje do rządu, by zajął się tematem dziś „najpilniejszym z pilnych”, czyli zapewnieniem płynności finansowej przedsiębiorstw.

13:11

W Malezji w środę stwierdzono 142 nowe przypadki koronawirusa SARS-CoV-2. Łączna liczba zakażeń w tym kraju wzrosła do 2908, najwięcej w Azji południowo-wschodniej. Resort zdrowia Malezji poinformował też o dwóch kolejnych zgonach spowodowanych przez Covid-19 – łączna liczba ofiar tej choroby w Malezji wzrosła do 45.

13:09

13:07

W stolicy Tajlandii, Bangkoku, zamknięte zostaną wszystkie parki w ramach działań mających powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

13:06

Amerykańska Rezerwa Federalna uruchomiła tymczasowy mechanizm repo pozwalający innym bankom centralnym wymieniać obligacje rządowe na dolary.

12:58

12:56

W Iranie w środę stwierdzono 138 nowych zgonów wywołanych przez Covid-19 – poinformował rzecznik resortu zdrowia Iranu, Kianush Jahanpoor. Tym samym liczba ofiar wirusa w tym kraju przekroczyła 3 tysiące.

12:49

Wśród osób, które w ciągu ostatnich 24 godzin zaraziły się w Moskwie koronawirusem, 40 proc. to osoby w wieku od 18 do 45 lat.

12:47

Dla producentów samochodów i poddostawców podzespołów obecna sytuacja w jakiej postawiła świat epidemia wirusa SARS-CoV-2, oznacza jedynie straty. Codziennością stały się informacje o wstrzymywaniu produkcji w kolejnych fabrykach i zamykanych salonach sprzedaży.

12:44

12:39

W ciągu doby w Polsce wykonano 4,3 tys. testów na koronawirusa

12:34

12:33

W Indonezji zostanie w przyszłym tygodniu otwarty nowy szpital dla osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na bezludnej wyspie Galang, gdzie władze zaadaptowały na potrzeby chorych na Covid-19 były obóz dla uchodźców z epoki wojny w Wietnamie.

12:21

Dziś o 8. rano rozpoczął się nieobowiązkowy trzeci, ostatni egzamin próbny dla ósmoklasistów z języka angielskiego. – Nie ma na szczęście żadnych problemów. Uczniowie mogą pobierać arkusze, sprawdzać swoją wiedzę – mówił w Polsat News minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

11:56

JAIME REINA / AFP

11:41

11:18

W Indonezji stwierdzono w środę 149 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie liczba zakażeń w tym kraju wzrosła do 1677. Liczba ofiar wirusa w Indonezji wzrosła w środę o 21, do 157.

11:12

11:11

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła w ciągu doby o 440, do 2777. Koronawirusa wykryto w 75 regionach Rosji – informuje agencja TASS.

11:08

10:53

Na Filipinach stwierdzono w środę 227 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 i osiem kolejnych zgonów wywołanych Covid-19 – poinformowało filipińskie Ministerstwo Zdrowia. Łącznie na Filipinach wirusem zakaziło się 2311 osób, a 96 zmarło z powodu ciężkiego przebiegu choroby Covid-19.

10:51

Z powodu zbyt późnej reakcji władz Tyrolu kilkuset turystów mogło się tam zarazić koronawirusem, twierdzi austriacka organizacja ochrony konsumentów i szykuje pozew zbiorowy.

10:47

W marcu koniunktura w polskim przemyśle pogorszyła się najbardziej od co najmniej 1998 r. Produkcja malała najszybciej od grudnia 2008 r., czyli globalnego kryzysu finansowego

10:46

10:45

10:29

Postępująca epidemia koronawirusa wywołała ogromną mobilizację wśród polskiego biznesu, spółek państwowych i prywatnych, a także organizacji społecznych. Największe prywatne spółki w ciągu półtora tygodnia wydały ponad 10 mln zł na zakupy sprzętu w Chinach, sprowadzą go do Polski z pomocą LOT. Nie doszła natomiast do skutku współpraca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Ministerstwem Obrony Narodowej – piszemy w rp.pl.

10:26

10:22

Odd ANDERSEN / various sources / AFP

9:56

Dzień na warszawskim parkiecie rozpoczął się od spadków. W centrum uwagi są dzisiaj odczyty indeksów PMI.

9:47

Rząd w Indiach przerabia 20 tys. wagonów należących do Indian Railways w izolatki dla zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, w których znajdzie się miejsce dla 320 tys. pacjentów.

9:45

9:30

9:28

Czy sklepy mają sprawdzać dowody klientom? – o problemie pisze Piotr Mazurkiewicz.

9:26

Władze Kuby ogłosiły we wtorek, że zawieszają międzynarodowe połączenia lotnicze z wyspą, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Statki, które nie pływają pod kubańską banderą, muszą opuścić porty na Kubie. Po raz pierwszy od 1961 roku na Kubie odwołano pochód pierwszomajowy.

9:09

– Czujemy się jak mięso armatnie. Mam wrażenie, że cały świat jest lepiej wyposażony – mówił w rozmowie z Onetem Adam Piechnik, ratownik medyczny.

9:06

9:03

8:51

Wielka Brytania zwiększy liczbę testów na koronawirusa przeprowadzanych dziennie do 25 tysięcy do połowy kwietnia – poinformował minister Robert Jenrick w rozmowie ze Sky News.

8:50

8:47

8:40

8:39

8:36

Dzisiaj nie ma ważniejszej rzeczy niż ratowanie miejsc pracy. Później może być trudno ratować gospodarkę. Ta pomoc musi być odbiurokratyzowana – mówił w TVN24 przewodniczący KO Borys Budka.

8:35

Szkoły w Tokio mają pozostać zamknięte do maja – informuje japoński nadawca publiczny NHK. W stolicy Japonii szkoły publiczne zamknięto w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 2 marca.

8:17

Minister finansów i gospodarki Włoch, Roberto Gualtieri ocenił w środę, że prognoza mówiąca o spadku PKB we Włoszech o 6 proc. w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 jest realistyczna.

7:58

– Nie można dopuścić do wyborów w żadnym terminie, w którym przeprowadzenie wyborów spotęgowałoby epidemię. Tego żaden poważny polityk nie zrobi – mówił w TVN24 wicepremier, minister nauki i lider Porozumienia, Jarosław Gowin.

Jerzy Dudek/Fotorzepa

7:45

7:42

W Chinach w środę wykryto 36 nowych zakażeń koronawirusem – przy czym 35 z nich dotyczyło osób, które przybyły do Chin spoza ich granic. Jednocześnie wykryto 130 bezobjawowych przypadków zakażenia wirusem – podała chińska Komisja Zdrowia Publicznego.

7:28

W Hongkongu w ciągu tygodnia liczba zakażeń koronawirusem niemal się podwoiła – do 25 marca wykryto ich 407, do 31 marca – 714. Miasto mierzy się właśnie z drugą falą zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

ANTHONY WALLACE / AFP

7:08

120 nowych zakażeń koronawirusem i dwa kolejne śmiertelne przypadki Covid-19 wykryto w ciągu ostatniej doby w Tajlandii. Łącznie w Tajlandii zakażenie wirusem wykryto u 1771 osób, 12 osób zmarło w wyniku Covid-19.

7:05

Burundi i Sierra Leone to kolejne państwa Afryki, w których wykryto zakażenie koronawirusem. W Burundi zakażeni są dwaj obywatele tego kraju, którzy wrócili do Burundi z Rwandy i Dubaju. W Sierra Leone zakażony jest 37-latek, który przyleciał do kraju z Francji. W całej Afryce wirusa wykryto u ponad 5400 osób, 172 zakażonych zmarło.

7:02

W Niemczech liczba przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu doby wzrosła o 5453 – do poziomu 67366 – wynika z danych Instytutu Roberta Kocha.

MORRIS MAC MATZEN / AFP

6:50

W Tokio we wtorek wykryto 78 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – to najwyższy jak dotąd dobowy wzrost liczby zakażeń w stolicy Japonii.

6:48

6:45

Nie można zakazywać klientom płacenia banknotami, a wystawianie takich ogłoszeń ma moc jedynie zaleceń – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:43

Bezrobocie niestety wzrośnie – przyznał we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Państwo powinno już myśleć, jak pomóc rodzinom, którym koronawirus zabierze pracę i dochody, bo zasiłek dla bezrobotnych nie wystarczy na przeżycie.

6:40

6:38

Po pierwszych cięciach zatrudnienia w marcu kwiecień może przynieść masowe zwolnienia pracowników tymczasowych – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:36

Chiny pokonały epidemię. Ale tylko na papierze. Liczba zmarłych i zarażonych jest o wiele wyższa, niż chcą władze – pisze Jędrzej Bielecki.

6:32

Poszukując sposobów unicestwienia patogenu, chińskie służby sanitarne zaczęły stosować lampy UV. Wykorzystują je nie tylko szpitale, ale też zajezdnie autobusowe – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:22

6:20

Viktor Orbán wykorzystuje pandemię do wzmocnienia swoich autorytarnych rządów. Bruksela reaguje nieśmiało – pisze w „Rzeczpospolitej” Anna Słojewska.

6:16

Wybory w innych państwach zostały przesunięte. Uważam, że rząd jest zobowiązany, by to zrobić. Mamy do czynienia z naruszeniem konstytucji – pisze w „Rzeczpospolitej” prof. Andrzej Zoll.

6:11

6:09

Zawodowi sportowcy powinni mieć szansę dbania o kondycję i np. biegania czy jazdy rowerem. Amatorzy muszą jednak poczekać – radzą prawnicy, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”.

6:05

W najbliższych dniach benzyny i diesel będą tanieć. Sprzyja temu niski kurs ropy, spadające na stacjach obroty i wysokie marże, które firmy powinny ciąć – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:03

5:47

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w USA we wtorek wyniosła co najmniej 811 – podaje CNN opierając się na danych władz stanowych i danych podawanych przez Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób. Łącznie w USA w wyniku zakażenia się koronawirusem zmarły 3834 osoby.

5:37

Chińscy badacze zwracają uwagę na możliwość pojawienia się nowego typu patogenu wywołującego chorobę Covid-19 – patogen ten miałby być mniej szkodliwy, ale dłużej utrzymujący się w organizmie osoby zakażonej. Do wniosków takich badacze doszli po zaobserwowaniu przypadku mężczyzny w średnim wieku w Chinach, u którego zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 trwało 49 dni – czytamy w artykule opublikowanym w serwisie Medrxiv.org (w serwisie tym ukazują się prace, które nie zostały jeszcze opublikowane przez żadne pismo naukowe).

5:16

Wzrost liczby zgonów jest głęboko szokujący, niepokojący i poruszający – powiedział minister Michael Gove, kanclerz Księstwa Lancaster w rządzie Borisa Johnsona. We wtorek liczba ofiar wirusa SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii wzrosła o 27 proc. w porównaniu do dnia ubiegłego.

5:02

Ed JONES / AFP

4:50

Prezydent Donald Trump ostrzegł Amerykanów, że najbliższe dwa tygodnie walki z koronawirusem mogą być „bolesne”, a liczba ofiar koronawirusa w USA może osiągnąć setki tysięcy mimo zachowania dystansu społecznego.

Win McNamee/Getty Images/AFP

4:34

Ministerstwo Zdrowia Meksyku we wtorek poinformowało o 1215 przypadkach koronawirusa SARS-CoV-2 wykrytych w kraju. Oznacza to dobowy wzrost zakażeń o 121. Liczba ofiar Covid-19 wzrosła o jedną – do 29.

4:15

Rząd zaostrza reżim sanitarny. Od początku kwietnia będzie trudniej m.in. zrobić zakupy, iść na spacer czy skorzystać z usług fryzjera. Tego, by nowe reguły były przestrzegane, będzie pilnowała policja przy wsparciu wojska – pisze w „Rzeczpospolitej” Joanna Ćwiek.

4:10

W Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto jak dotąd u 2311 osób. W wyniku zakażenia się nim zmarły 33 osoby.

Wzrost liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce
Infogram

4:05

4:00

Na całym świecie koronawirusem zakaziły się 858669 osób. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 42151 osób. Za wyleczone uznaje się 178099 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 188530 osób. We Włoszech zakażonych zostało 105792 osób, w Hiszpanii – 95923 osób, w Chinach koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 81518 osób, w Niemczech – 71808, we Francji – 52158, w Iranie – 44605, w Wielkiej Brytanii – 25150, w Szwajcarii – 16605, w Turcji – 13531, w Belgii – 12755, w Holandii – 12595, w Austrii – 10180, w Korei Południowej – 9887.

W wyniku Covid-19 we Włoszech zmarło 12428 osób, w Hiszpanii – 8464, w USA – 3889, we Francji – 3523, w Chinach – 3305 osób, w Iranie – 2898, w Wielkiej Brytanii – 1789, w Holandii – 1039, w Belgii – 705, w Niemczech – 775.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA