Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Następna wojna będzie inna niż wszystkie

123RF
– Rosja może zaczšć wrogie działania wczeœniej, niż się spodziewamy, i znacznie wczeœniej, niż my moglibyœmy to zrobić w podobnych okolicznoœciach – przestrzegł szef sztabu generalnego brytyjskiej armii.

Występujšc w Królewskim Zjednoczonym Instytucie Studiów Obronnych, generał Nicholas Carter porównał obecnš sytuację międzynarodowš z przededniem wybuchu pierwszej wojny œwiatowej. – W 1912 r. rosyjskie władze doszły do wniosku, że lepiej rozpoczšć wojnę teraz, gdyż do 1925 r. kraj będzie zbyt słaby w porównaniu ze zmodernizowanymi Niemcami – powiedział.

– A Japonia doszła do identycznego wniosku w 1941 r. i zdecydowała się zaatakować USA – przypomniał.

Według brytyjskich ekspertów wystšpienie generała było głosem w ostrej debacie budżetowej. Rzšd próbuje znów zmniejszyć wydatki na armię, zwolnić kolejne 14 tys. żołnierzy i wycofać oddziały nadal stacjonujšce w Niemczech. Tymczasem generał Carter jest przeciwny ewakuacji bazy koło Moenchengladbach, która stała się „wsparciem dla wschodniej flanki NATO”.

Carter zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie Rosja 12-krotnie zwiększyła swój arsenał rakiet dalekiego zasięgu, a wojnę w Syrii „wykorzystała do zdobycia doœwiadczenia wojskowego przez swoich oficerów, którego nie mogli zebrać na Ukrainie. Przetestowała tam też 150 rodzajów broni”. – To jest najbardziej złożone i groŸne wyzwanie dla naszego bezpieczeństwa, przed jakim staliœmy od czasu zimnej wojny. Zagrożenie stoi na progu Europy. (…) Rosjanie rozbudowujš coraz bardziej agresywne wojska ekspedycyjne – powiedział.

Brytyjscy wojskowi obawiajš się, że po kolejnych cięciach budżetowych rzšd postawi na obronę przed terroryzmem i cyberzagrożeniami – bowiem jest to tańsze niż modernizacja armii. Tymczasem „główny brytyjski czołg Challenger 2 był modernizowany 20 lat temu”, a najnowsza rosyjska armata T4 jest produkowana od roku. Według szacunków zajmujšcego się wojskowoœciš wydawnictwa Jane’s Rosja wydaje na zbrojenia ok. 30 proc. swego budżetu.

– Rosja nie może jednak mierzyć się z NATO na lšdzie, dlatego próbuje zyskać przewagę pod wodš – uważa jeden z ekspertów samej RUSI Peter Roberts. Inni potwierdzajš, że „w ostatnich latach znacznie zmniejszyła się odległoœć, z jakiej nasze okręty podwodne mogš słyszeć rosyjskie, samemu nie będšc słyszanymi”.

– (Wojna) zacznie się od czegoœ, czego się nie spodziewamy – stwierdził jednak generał Carter. Według niego „broniš w następnej wojnie nie będzie (wyłšcznie) coœ, co strzela, ale i energetyka, korupcja, cyberataki, fake’owe wiadomoœci, propaganda i zastraszanie siłš wojskowš”.

Wyjœciem jest „szukanie słabych stron Rosji i działanie asymetryczne”. – Nasze słabe strony sš w Londynie, tam ich szukajcie – natychmiast odpowiedział rosyjski wicepremier ds. kompleksu zbrojeniowego Dmitrij Rogozin. Prawdopodobnie chodziło mu o rosyjskich biznesmenów i oligarchów, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii w obawie przed przeœladowaniami w domu. Nie wyjaœnił jednak, dlaczego byli słabym miejscem Rosji.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL