fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Czy redaktor Tomasz Zimoch miał prawo krytykować swojego pracodawcę

Tomasz Zimoch
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Dziś odbyła się ostatnia rozprawa w procesie związanym z odejściem red. Tomasza Zimocha z Polskiego Radia. HFPC złożyła w sprawie opinię przyjaciela sądu.

Tomasz Zimoch w czerwcu 2016 r. rozwiązał umowę o pracę w radiu bez wypowiedzenia z winy pracodawcy po tym, jak został zawieszony w wykonywaniu obowiązków służbowych przez władze rozgłośni. Odwołano także zaplanowane wcześniej wyjazdy dziennikarza na zbliżające się wówczas duże imprezy sportowe. Była to reakcja zarządu radia na wywiad prasowy, którego udzielił Tomasz Zimoch. Odniósł się w nim m.in. do ówczesnej sytuacji w mediach publicznych.

Radio wniosło przeciwko dziennikarzowi powództwo, w którym domaga się odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Dziennikarz wniósł pozew wzajemny przeciwko PR, w którym wnosi m.in. o oddalenie powództwa radia oraz o odszkodowanie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z winy pracodawcy. Dziennikarz zarzuca władzom rozgłośni, że naruszyły obowiązek zapewnienia mu realnej możliwości wykonywania pracy oraz szykanowały go w publicznych wypowiedziach, a zastosowane wobec niego środki stanowiły nieuzasadnione i nieproporcjonalne represje.

Zdaniem HFPC sprawa ma istotne znaczenie dla wolności słowa dziennikarzy mediów publicznych i dopuszczalności krytykowania przez nich pracodawcy, będącego nadawcą publicznym. W opinii przyjaciela sądu HFPC zwróciła uwagę, że zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dziennikarze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek komentowania spraw o znaczeniu publicznym, do których należą kwestie dotyczące funkcjonowania mediów publicznych, w szczególności ich polityka programowa i kadrowa oraz niezależność redakcyjna. Istotą zawodu dziennikarza jest bowiem rozpowszechnianie informacji i idei dotyczących spraw o publicznym znaczeniu i dlatego obowiązek pewnej dyskrecji i powściągliwości, który ciąży zasadniczo na pracownikach wykonujących inne zawody, nie może się stosować do nich z równą siłą.

HFPC przypomina o kilku innych procesach dziennikarzy zwolnionych z mediów publicznych, w które była zaangażowana.  Na skutek ugody zawartej z Polskim Radiem do pracy zostali przywróceni red. Paweł Sołtys, red. Wojciech Dorosz i red. Marcin Majchrowski. Prawomocnie zakończył się również proces red. Jerzego Sosnowskiego, w którym sądy uznały, że jego zwolnienie z Polskiego Radia było niezasadne. Na rozstrzygnięcie czeka natomiast sprawa red. Kamila Dąbrowy.

Sprawa red. Zimocha  jest prowadzona w ramach projektu HFPC pomocy prawnej dla dziennikarzy i blogerów. To nowy program wspierany finansowo przez Media Legal Defense Initiative, międzynarodową organizację wspierającą litygację strategiczną na rzecz dziennikarzy, niezależnych mediów i blogerów na świecie.

W ramach projektu będą udzielane porady prawne z zakresu wolności słowa i swobody działalności medialnej. Poradę prawną można uzyskać mailowo po przedstawieniu problemu w wiadomości (wolne.media@hfhr.org.pl) lub telefonicznie (nr tel. 605 733668).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA