fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Pomnik polskich lotników we Francji

msz.gov.pl
9 czerwca we francuskim Plumetot – miejscu, z którego w trakcie bitwy o Normandię operowali polscy lotnicy – zostanie odsłonięty poświęcony im pomnik.

Inicjatorem projektu jest Polish Air Force Memorial Committee w Londynie pod kierownictwem Ryszarda Kornickiego, syna ppłk. Franciszka Kornickiego – ostatniego dowódcy Dywizjonu 303.

Twórcą pomnika jest architekt Alexander Smaga (autor niezrealizowanej koncepcji pomnika Armii Krajowej w Krakowie), który mieszka w Krakowie i Londynie. Jego dziadek brał udział w bitwie pod Monte Cassino.

Stworzył on projekt „Zwycięski lot". Rzeźba ma kształt litery V jak „Victory" – „Wiktoria" – i symbolizuje zwycięski lot lotników polskich. Znak V kojarzony jest też z symbolicznym gestem brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, a także symbolizuje skrzydła samolotu. W literę wpisane są trzy modele samolotów Spitfire Mk IX, które wyglądają tak, jakby leciały. Modele zostały zbudowane z polerowanej stali odpornej na działanie klimatu morskiego. Pomnik jest otoczony kamieniami. Projekt odzwierciedla udział w bitwie o Normandię 131. Skrzydła Myśliwskiego, które tworzyły 302. Dywizjon Myśliwski Poznański, 308. Dywizjon Myśliwski Krakowski i 317. Dywizjon Myśliwski Wileński.

Tuż po inwazji na okupowaną przez III Rzeszę Francję 6 czerwca 1944 r. w Normandii urządzono szereg wysuniętych lądowisk w celu wsparcia sił lądowych. Wśród nich znalazło się lotnisko B10 w Plumetot, które działało od 10 czerwca 1944 r. Od sierpnia do września 1944 r. znajdowała się tam baza, z której operowały trzy dywizjony polskich samolotów bojowych.

To dlatego postanowiono upamiętnić to miejsce i zbudować pomnik, który uhonoruje polskich lotników. Pomnik znajduje się niedaleko plaży, na której lądowali Anglicy, blisko byłego pierwszego pasa startowego lotniska w centrum miasteczka Plumetot, 12 km od Caen.

Inicjatorzy budowy zakładają, że miejsce to będzie służyć jako punkt centralny dla społeczności Plumetot, weteranów oraz zwiedzających region. Miejsca walk w Normandii co roku zwiedza kilka milionów osób.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA