fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

W Izraelu wyhodowano daktyle z nasion sprzed 2 tysięcy lat

stock.adobe.com
Naukowcy wyhodowali palmy daktylowe z nasion mających 2 tysiące lat znalezionych na terenie Masady i jaskiń na Bliskim Wschodzie - informuje magazyn "Science".

Aby wyhodować palmy daktylowe, Sarah Sallon, etnobotanik i jej zespół z Uniwersytetu Hebrajskiego spośród setek nasion palm daktylowych wydobytych w Masadzie - fortecy zbudowanej przez biblijnego króla Heroda i znalezionych w jaskiniach wokół Morza Martwego - wybrali 34.

Następnie wybrane nasiona umieszczono w ciepłej wodzie i płynnym nawozie, a potem zasadzono je. Sześć ziaren zakiełkowało i wyrosły z nich sadzonki. Nasiona były o kilka centymetrów dłuższe niż współczesne nasiona palm daktylowych - co sugeruje, że palmy wyhodowane z nich będą większe od współczesnych.

Wiek nasion ustalono na podstawie datowania węglem po tym. Nasiona, które zakiełkowały, miały od 1800 do 2200 lat.

Uprawa daktyli przez mieszkańców Judei załamała się po podbiciu regionu przez Arabów. W XI wieku, gdy rozpoczynały się krucjaty, plantacje daktyli w tym rejonie już nie istniały.

Sadzonki wyhodowane przez naukowców mogą pozwolić na wyhodowanie daktyli podobnych do tych, jakie jedzono w tym regionie w czasach Jezusa Chrystusa.

Nasiona, które zakiełkowały, mogą pomóc też w badaniach nad tym, w jaki sposób daktyle zachowały swoje DNA przez wiele stuleci.

Źródło: Science
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA