fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Polityka na razie bez wpływu na stopy procentowe

Bloomberg
Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu utrzymała stopy procentowe w Polsce na niezmienionym poziomie.

Stopa referencyjna NBP od marca 2015 r. wynosi 1,5 proc. Ekonomiści byli jednomyślni w przewidywaniach, że na wrześniowym posiedzeniu Rada jej nie zmieni.

Większość z nich zakłada, że polityka pieniężna pozostanie bez zmian co najmniej do końca 2020 r. Na te prognozy jak dotąd nie wpłynęła ogłoszona w tym tygodniu znacząca podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku: do 2600 zł brutto z 2250 w br.

„Wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jeśli chodzi o poziom stóp procentowych w Polsce, jest ich długotrwała stabilizacja, wykraczająca poza 2021 r.” – napisała w komentarzu po decyzji RPP Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Choć ekonomiści przyznają, że szybkie podnoszenie płacy minimalnej może pobudzić nieco inflację, która na początku 2020 r. i bez tego prawdopodobnie przekroczyłaby wyraźnie 3 proc. rocznie, podkreślają, że RPP nie zareaguje na to podwyżką stóp choćby dlatego, że jednocześnie pogarsza się koniunktura w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki.

Na poprzednim posiedzeniu Rady, w lipcu, zgłoszony został wniosek o podwyżkę stóp procentowych, którego poparło dwóch z 10 członków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA