fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Nowa Zelandia "zaniepokojona" zdjęciem z Twittera rzecznika MSZ Chin

Jacinda Ardern
AFP
Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern oświadczyła we wtorek, że jej rząd "wyraził zaniepokojenie działaniem Chin, po tym jak rzecznik chińskiego MSZ umieścił na Twitterze fotomontaż przedstawiający australijskiego żołnierza trzymającego nóż przy gardle afgańskiego dziecka.

W poniedziałek przeprosin od Chin za zachowanie rzecznika MSZ zażądał premier Australii, Scott Morrison. Morrison nazwał zdjęcie "odrażającym".

Wpis rzecznika chińskiego MSZ, towarzyszący zdjęciu brzmiał: "Zaszokowani mordowaniem afgańskich cywilów i więźniów przez australijskich żołnierzy. Zdecydowanie potępiamy takie działania i wzywamy do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych".

Wpis nawiązywał do ujawnienia przed kilkunastoma dniami, że australijscy komandosi dopuszczali się zbrodni wojennych w Afganistanie, zabijając nieuzbrojonych Afgańczyków.

- Nowa Zelandia przekazała bezpośrednio chińskim władzom nasze zaniepokojenie użyciem tego zdjęcia - powiedziała Ardern dziennikarzom.

- To był niezgodny z faktami wpis, co oczywiście nas niepokoi - dodała.

Nową Zelandię łączą bliskie relacje z Australią, z kolei Chiny są największym partnerem handlowym tego kraju.

Rząd Ardern, wbrew ostrzeżeniom Chin, poparł w ostatnim czasie udział Tajwanu w pracach WHO. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, która - jako taka - nie może przynależeć do organizacji międzynarodowych, których członkami są suwerenne państwa.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA