fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

USA o zdjęciu na Twitterze: Chiny osiągnęły nowe dno

Cale Brown
Departament Stanu
USA określiły umieszczenie na Twitterze przez rzecznika chińskiego MSZ fotomontażu przedstawiającego australijskiego żołnierza trzymającego nóż przy gardle afgańskiego dziecka mianem "nowego dna" (ang. new low).

W poniedziałek przeprosin od Chin za zachowanie rzecznika MSZ zażądał premier Australii, Scott Morrison. Morrison nazwał zdjęcie "odrażającym".

Wpis rzecznika chińskiego MSZ, towarzyszący zdjęciu brzmiał: "Zaszokowani mordowaniem afgańskich cywilów i więźniów przez australijskich żołnierzy. Zdecydowanie potępiamy takie działania i wzywamy do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych".

Wpis nawiązywał do ujawnienia przed kilkunastoma dniami, że australijscy komandosi dopuszczali się zbrodni wojennych w Afganistanie, zabijając nieuzbrojonych Afgańczyków.

Zaniepokojenie umieszczeniem takiego zdjęcia na Twitterze wyraziła we wtorek Nowa Zelandia.

Chiny odrzuciły wezwanie do przeprosin za wpis rzecznika MSZ. Zdaniem chińskiej ambasady w Australii reakcja premiera tego kraju była "przesadzona". 

"Ostatni atak Chińskiej Partii Komunistycznej na Australię jest kolejnym przypadkiem użycia dezinformacji i (...) Ponad wszystko oczywista jest hipokryzja (Chin)" - głosi oświadczenie Departamentu Stanu USA.

Rzecznik Departamentu Stanu Cale Brown nazwał umieszczenie w sieci fotomontażu przez rzecznika chińskiego MSZ mianem "nowego dna, nawet dla Komunistycznej Partii Chin".

Brown napisał na Twitterze, że Chiny z jednej strony rozpowszechniają dezinformację, a jednocześnie "ukrywają straszliwe naruszenia praw człowieka" jakich się dopuszczają - jak napisał - m.in. przeciwko muzułmanom w Sinciangu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA