fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Czy ozdrowieńcy mogą się szczepić na COVID? Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia USA odpowiada

Szczepionka na COVID koncernu Pfizer i firmy BioNTech
AFP
Osoby, które przeszły COVID-19, będą mogły się zaszczepić przeciwko tej chorobie, gdy szczepionka będzie dostępna na rynku - oświadczył dr Francis Collins, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.

- Nie wiemy na pewno czy przejście tej choroby oznacza, że nie jest się podatnym na kolejne zakażenie, a więc te osoby będą mogły ustawić się w kolejce po szczepionki - podkreślił dr Collins.

Dr Collins dodał, że w czasie testów klinicznych szczepionkę podano pewnej grupie ludzi, u których przeprowadzony wcześniej test na obecność przeciwciał świadczących o kontakcie z koronawirusem dał wynik pozytywny - i nie zauważono u nich żadnych poważnych efektów ubocznych.

- A więc nie ma powodu, by nie szczepić się, jeśli wcześniej przeszło się zakażenie - podsumował.

Koncerny Pfizer i Moderna złożyły już wnioski do Federalnej Agencji Żywności i Leków o zatwierdzenie do użycia, w sytuacjach nadzwyczajnych, ich eksperymentalnych szczepionek przeciw COVID-19, które pomyślnie przeszły trzecią fazę testów klinicznych.

Oczekuje się, że szczepionki te zostaną zatwierdzone do użycia jeszcze w grudniu - szczepienia przeciw COVID-19 miałyby rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych przed końcem 2020 roku.

W pierwszej kolejności w USA szczepieni mają być pracownicy ochrony zdrowia i pensjonariusze domów opieki społecznej oraz ich opiekunowie.

2 grudnia pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę Pfizera do powszechnego użycia, została Wielka Brytania.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA