fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Johnson przedstawia propozycje ws. brexitu. Ale nie na piśmie

AFP
Źródła w brytyjskim rządzie, na które powołuje się Press Association informują, że rząd Borisa Johnsona przedstawia UE propozycje ws. przełamania impasu w kwestii brexitu, ale nie składa ich na piśmie obawiając się, że dojdzie do ich wycieku - informuje Sky News.

Po spotkaniu Borisa Johnsona z szefem KE Jeanem-Claudem Junckerem Komisja wydała komunikat, z którego wynika, iż Wielka Brytania nie przedstawiła żadnych konkretnych propozycji ws. backstopu - spornego punktu w umowie brexitowej, wynegocjowanej w 2018 roku przez rząd Theresy May.

Backstop przewiduje, że po brexicie Wielka Brytania pozostałaby członkiem unii celnej z Brukselą, aby uniknąć pojawienia się granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną. Johnson odrzuca backstop i sygnalizuje, że można zastąpić go "rozwiązaniami opartymi na nowych technologiach". Jednocześnie deklaruje, że Londyn nie odtworzy granicy celnej między Irlandiami.

Źródła w brytyjskim rządzie, cytowane przez Press Association twierdzą jednak, że dokumenty z propozycjami przełamania impasu ws. brexitu zostały przedstawione Unii Europejskiej - ale brytyjski rząd nie przekazuje ich Wspólnocie obawiając się wycieku szczegółów w nich zawartych.

Jak twierdzi informator PA "zgodnie z naturą systemu w Brukseli" dokumenty zostałyby przekazane wszystkim 27 państwom członkowskim UE.

- Kiedy dzielisz się dokumentami z 27 państwami, nie masz nad nimi kontroli - dodaje informator.

- Pokazaliśmy im dokumenty - twierdzi rozmówca PA odnosząc się do spotkania Johnson-Juncker. - Po prostu im ich nie zostawiliśmy - dodaje.

Brytyjski rząd miał przedstawić propozycję zmian w umowie brexitowej May, z której wykreślono backstop, a także propozycje rozwiązań, które mogłyby zastąpić backstop.

Wielka Brytania powinna wyjść z UE do 31 października. Johnson deklaruje, że jest zdeterminowany, by do tego czasu wyjść z Unii "z umową lub bez niej".

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA