fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit nasilił ksenofobię. Nękane głównie dzieci z Polski

Stock Adobe
Według badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii aż 77 proc. dzieci twierdzi, że doznało w szkołach przejawów ksenofobii i rasizmu. Zjawisko nasiliło się po referendum brexitowym.

Badanie opublikował Uniwersytet Strathclyde w Glasgow w Szkocji.

Naukowcy ankietowali ponad 1000 uczniów w wieku 12-16 lat, przede wszystkim z Polski, Rumunii i Litwy. Ponad 3/4 z nich, 77 proc., stwierdziło, że miało w szkole do czynienia z przejawami rasizmu, ksenofobii, nękania i gnębienia ze strony innych uczniów.

Według 49 proc. badanych uczniów ta sytuacja nasiliła się po referendum dotyczącym brexitu.

Według ankietowanych uczniów takie zachowania spotykały ich nie tylko ze strony rówieśników, ale także ze strony nauczycieli. Ci mieli swoje opinie wyrażać na przykład podczas lekcji lub ignorować przypadki takich zachowań zgłaszanych przez uczniów.

Z kolei, jak podkreślają autorzy badania, przypadki nękania czy doświadczania rasizmu lub ksenofobii bardzo rzadko są przez ofiary takich zachowań zgłaszane. Uczniowie albo są przekonani, że nauczyciele w ogóle nie będą interweniować, lub że o wszystkim wiedzą i celowo nie reagują.

Zachowania te często prowadza do dramatów, takich jak samobójstwo 16-letniej Dagmary w 2016 roku, zaszczutej przez kolegów ze szkoły.

Przypadki ksenofobii zdarzają się nawet w materiałach edukacyjnych. W jednym z podręczników do geografii znalazł się opis konsekwencji imigracji Polaków do jednego z większych skupisk polskich imigrantów, Peterborough. Efektem miało być pojawienie się pijaków, dilerów narkotykowych i wzrost konfliktów na tle etnicznym. 

Jak przyznał David Huse, szef inicjatywy Polish Project, która organizuje w szkołach zajęcia na temat Polski i imigracji Polaków, to poważny problem i z powodu brexitu będzie jeszcze poważniejszy. A Polaków dotyka szczególnie, bo są oni najliczniejszą grupą obcokrajowców na Wyspach.

Źródło: Wirtualna Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA