fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Czy można zorganizować kolację wigilijną dla pensjonariuszy?

Święta w czasie pandemii
Święta w czasie pandemii
AdobeStock
- Prowadzę ośrodek opieki nad seniorami. Czy mogę zorganizować dla naszych pensjonariuszy, którzy pozostaną w naszym ośrodku na czas świąt, uroczystą kolację wigilijną w formie wspólnego spotkania?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do 27 grudnia 2020 r. zakazano organizowania zgromadzeń, imprez, spotkań, zebrań, niezależnie od ich rodzaju. Wyjątkiem od tej zasady są spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe, a także imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Wówczas do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących.

Nie sposób przyjąć, że wspólne spotkanie wigilijne dla pensjonariuszy ma charakter służbowy lub zawodowy. Z tego względu spotkanie tego rodzaju nie może się odbyć w oparciu o pierwszy wyjątek od zakazu przewidziany w rozporządzeniu. Przyjmując, że organizator w przedstawionej w pytaniu sytuacji nie ma miejsca zamieszkania lub pobytu w ośrodku opieki, należy uznać, że nie jest możliwe zorganizowanie takiego spotkania również na podstawie drugiego prawnie przewidzianego wyjątku.

Autorka jest adwokatem Kancelaria Prawna Goldwin Wesołowski i Wspólnicy sp.k.

podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (DzU z 2020 r., poz. 2132)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA