fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Fed rozdaje dolary bankom centralnym

Bloomberg
Amerykańska Rezerwa Federalna uruchomiła tymczasowy mechanizm repo pozwalający innym bankom centralnym wymieniać obligacje rządowe na dolary.

Ma to zapewnić odpowiednio dużą ilość amerykańskiej waluty w globalnym systemie finansowym. Fed w ten sposób chce też zapobiec nadmiernemu umocnieniu się dolara.

- Trzeba pochwalić Rezerwę Federalną, że odgrywa rolę bankiera centralnego świata, gdy mogła zaprzeczać temu i próbować uciec od tego - twierdzi Ted Truman, były urzędnik Fedu pracujący w waszyngtońskim think-tanku Peterson Institute for International Economics.

Nowy program uruchomiony przez Fed nieco się różni od tych, które realizuje on na podstawie umów swapowych z głównymi bankami centralnymi świata. Przede wszystkim jest otwarty dla wszystkich banków centralnych posiadających konta w nowojorskim oddziale Rezerwy Federalnej, czyli dla niemal wszystkich takich instytucji na świecie. Nowy mechanizm swapowy nie będzie prowadził do wzrostu rezerw banków centralnych, ale do zmiany ich kompozycji. Wzrośnie w nich udział dolara kosztem aktywów denominowanych w innych walutach.

- Wiele pożyczek, handlu oraz inwestycji jest dokonywanych w dolarach. Jeśli więc jest brak dolarów na rynku, to recesja może się bardzo szybko zmienić w kryzys finansowy, gdyż brak dolarów może wywołać bankructwa i delewarowanie - wskazuje Julia Coronado, była ekonomistka Fedu i zarazem partner w firmie MacroPolicy Perspectives.

- Program Fedu może pomóc mniejszym rynkom wschodzącym, które potrzebują zdobyć dolary do interwencji mających na celu przeciwdziałanie załamania ich walut - mówi Krishna Guha, strateg z firmy Evercore ISI.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA